Visma eEkonomi Smart
Skicka betalningspåminnelse
Om en faktura har förfallit kan du skicka en betalningspåminnelse till kunden. Notera att originalfakturan inte bifogas i påminnelsen. Inställningar för påminnelsehantering gör du under Inställningar - Företagsinställningar, fliken Faktureringsuppgifter.
Om du har registrerat en betalning för en del av fakturan visar betalningspåminnelsen det belopp som återstår att betala.
- Välj Försäljning - Kundfakturor.
- Välj fliken Obetalda kundfakturor.
- Välj den faktura du vill skicka betalningspåminnelse för.
Funktionen Hantera flera gör det möjligt att skicka flera betalningspåminnelser på en gång.
- Välj Åtgärder - Påminnelse.
- Bestäm om du ska lägga till en påminnelseavgift eller inte. Du kan ta bort raden med avgiften om du inte vill ange ett belopp.
- Gör något av följande:
Skicka påminnelse via e-post | Påminnelsen skickas automatiskt till den e-postadress som finns angiven på kunden i kundregistret. |
Skicka betalningspåminnelse via Kivra | Betalningspåminnelsen skickas automatiskt till din kunds Kivra-brevlåda. |
Skriv ut påminnelse som pdf | Påminnelsen sparas som pdf och kan skrivas ut på papper. |
På den faktura som påminnelsen avser visas nu information om när fakturan förföll, när du skrev ut betalningspåminnelsen, eventuell påminnelseavgift och hur du skrev ut/skickade den.
Relaterade avsnitt
![]() |
Kreditera faktura |
![]() |
Företagsinställningar |
![]() |
Hantera flera betalningspåminnelser och fakturautkast |